Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Roger Desmet - Matthijs

Dostat se na absolutní vrchol v holubářském sportu je obtížná věc, udržet se na špici je však mnohem těžší. Samozřejmě tímto vrcholem je případ, kdy mluvíme o top výsledcích na národní nebo mezinárodní úrovni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roger Desmet - Matthijs - jeden z nejlepších belgických chovatelů.

 

Chovatel, kterému se to bezpochyby podařilo je Roger Desmet – Matthijs z Nokere. Otec Valére a syn Roger dosáhli těch nejlepších výsledků v průběhu desetiletí. Tento vynikající chov se stal známým po celém holubářském světě. Osobně jsem se velice zajímal, jak byla tato dynastie holubů založena, protože nejenom na jejich holubníku, ale i na dalších holubnících se holubi Desmet – Matthijs stali velice úspěšnými. Zde je jejich příběh.

 

 

Otec Valere

 

Valére Desmet bude v historii zapsán jako drobný farmář z Nokere. Ke konci třicátých let minulého století, žil tento malý farmář v těžkých podmínkách. Rodina měla pouze několik krav a prasat, a každý měsíc s obezřetností počítali své těžce vydělané peníze aby si byli jisti, že jim vystačí jídlo. Valére nepracoval jenom na své farmě, ale během července, srpna a září pomáhal se sklizní na ostatních polích sousedů. Byla to těžká práce od 4 hodin rána do 8 večera. Naštěstí Valére nebyl na všechno sám. V Marii Matthijs našel ideální manželku a společně měli čtyři děti. Jedno z nich Roger se narodil v roce 1942, a zde je vlastně původ dnes již světoznámého jména v holubářském sportu.

Valére Desmet - holubi se stali rodinnou tradicí.

 

Tým Desmet – Matthijs byl založen brzy po válce, ve složení Valére a jeho švagr Jules Matthijs, který s rodinou Desmetů rovněž žil a farmařil. Valére neměl mnoho peněz na nákup holubů, ale Jules ušetřil nějaké peníze a zajel za nejlepšími chovateli v sousedství, aby zakoupil nějaké holuby. Navštívil Gentiela Rensmans z Waregemu. Gentil měl vynikající holuby Delombaerde, od Jana Callense, který byl rovněž z Waregemu si pořídil jednu páru tmavých originálů.

V roce 1946 se narodil „ Klaren “, tento holub byl na začátku skvělé linie holubů Desmet – Matthijs.         

     

Podle základního holuba byl pojmenován i závodní holubník.

„ Klaren “ nebyl hezkým holubem. Mnoho chovatelů, kteří si mysleli, že ví o holubech vše radili Klarena vyřadit ze závodního kádru. Valére a Jules si ale Klarena ponechali, protože když dorazil domů ze závodu, vypadal jako kámen,který právě spadl z nebe. Závod po závodu se jeho výsledková listina stávala více a více ohromující. V roce 1950 Klaren vyhrál 1. National z Chateauroux. Nakonec za šest let závodní kariéry získal 66 cen z toho 11 x 1. cenu. Mnohem důležitější však byly peníze které jako závodník vyhrál. Celkově Klaren svým majitelům vylétal 500 000 starých belgických franků, a můžu Vám garantovat, že to v té době byla velká hromada peněz.

Legenda jménem Klaren

V chovném oddělení se „Klaren“ stal otcem mnoha úspěšných závodníků a žil až do svých 21 let.

Mezitím se duo Desmet – Matthijs stalo nejlepšími chovateli v Belgii. Týden po týdnu, jejich top výsledky plnily noviny. Samozřejmě vždy byli a budou lidé závistiví a tak jedné tmavé prosincové noci byli nejlepší vdovci ukradeni. Rovněž byl ukraden „Blesse“ a čtyři synové Klarena. Samotný Klaren ukraden naštěstí nebyl, protože byl pár dnů před krádeží přesunut do jiného holubníka na páření.

Část trofejí

Návrat

Ale Valére Desmet věděl co znamená vrátit úder zpět a znovu bojovat a s pomocí svých přátel se opět vrátil. Holubice ukradeny nebyly a proto Valére a Jules začali shánět samce. Od Andreho de Moora ( Schedewindeke ), koupili dva samce, od Remiho Gadeyne ( Hooglede ) koupili dva syny z jeho vynikajícího „Dokuse“. Dcery z Klarena byly spářeny s nejlepšími vdovci některých přátel. Modrý holoubek od Gaby Verstraete ( Balgerhoeke ), který byl od Gilberta van de Weghe ( Olsene) byl zapářen z jednou z dcer Klarena– tato pára zplodila holuby   „ De Genaaide“ a „ De Rik “ bratry z hnízda, kteří výborně závodili.

Rok 1954 byl extrémně vynikajícím chovným rokem pro duo Desmet – Matthijs. Vynikající holubi jako „ Het Bleekske “ u R. Van de Velde nebo „ Rosten Tanghe “ u Roberta Tanghe ( Roeselare ) byli vychováni právě v Nokere.

Klaren byl spářen s holubicí „ Het Nootje “ od Remi Spierse ( Meldenu) a z tohoto spojení vznikl holub „ De Schonen “ . Ale to není konec příběhu. Dominance dua Desmet – Matthijs se prosadila i na další roky.

V roce 1955 se Jules jako čtyřicátník oženil a přestěhoval do Waregemu. Sebou si vzal mladé holuby se kterými rovněž úspěšně závodil. Naneštěstí jeho žena zemřela a Julesův zájem o holubářský sport byl pryč. Od toho momentu Valére Desmet začal závodit se svou ženou Marií Matthijs.

 

Dlouhé tratě

Stále více a více začal Valére nasazovat holuby na dlouhé tratě, a stále častěji začal hledat ten správný dlouhotraťový materiál, který by vyhrával ty nejdelší dlouhé tratě. „ De Sproete “ a syn z holuba „ Zwarte Band “ od Oskara Devriendt z Moere byli zakoupeni do Nokere.  „ De Sproete “ byl zapářen na holubici „ De Dike Blauwe “ , tato holubice byla původem z ukradeného „ De Blesse “. Tato pára dala základ dlouhým tratím, jejími potomky byli holubi „ Draaier “ a „ Angouemeduivin “.

Valére měl nos na super holuby. Od Hectora Desmeta z Gerrarrdsbegenu koupil dceru jeho famózního „ Prince “. Tato holubice byla napářena na synovi z  „ Goede Zwarte “ . Tato pára zplodila dalšího světoznámého holuba „ De Kapoen “.  De Kapoen v roce 1964 vyhrál 1. Národní cenu ze St. Vincent, tento závod byl extrémně náročný, jelikož pouze dva holubi dorazili do Belgie v den startu.

Kapoen - 1. National St. Vincent 1964.

 

Diky „ mimořádným “ odchovům se holubi Desmet – Matthijs stali známými a jejich reputace byla ve světě silně ustálena. Mnoho chovatelů z Číny a Japonska přijelo do Nokere nakoupit holuby. Drobný farmář se už nikdy více nemusel dřít na poli.  Přes všechny tyto úspěchy rodina Desmetů zůstala velice skromná.

Holubi často putovali a stále putují do Japonska a Číny.

Ale život dokáže být někdy až příliš krutý. Národní vítězství ze St. Vincent, ještě nebylo řádně oslaveno, když Valére náhle ochrnul ( zchromnul ). Jeho žena Marii musela učinit těžké rozhodnutí, prodat všechny holuby nebo pomoci synu Rogerovi. Druhá volba rozhodla a Roger instruován svým otcem Valérem převzal holubník. Valére zemřel v roce 1968 a tak syn s matkou zůstali na holuby sami.

Jestliže je na holubníku kvalita, výsledky a nové úspěchy se dostaví. Vynikající holubi jako          „ Gendarm “ – 21 x 1. cena, „ De Jempi “, „ De Mannix “, a „De Poitiers “ se stali novými hvězdami holubníku. V září v roce 1973 ovšem umírá i nemocná matka Marie. Roger se rovněž v roce 1973 ožení s Mariií Aelvoet a společně dosahují opět výborných výsledků.

Speciální chovné boxy - zajišťují individuální odchov.

Pohled dovnitř chovných kójí.

 

Další z řady vynikajících holubů byl „ De Bulte “. Tento holub se narodil v roce 1977 – jeho otec byl „ De Nieuwe Notekraker “ a matka byla dcerou „ Klaren II “. De Bulte  dvakrát vyhrál Interprovincionálně Poiters, 4. Národní cenou ( 5. Internárodní ) z Narbonne a 40 Nar. ze St. Vincent. Po ukončení závodní kariéry,  byl tento holub zařazen do chovného kádru, kde se stal skutečně výborným chovným holubem. Jeho vnuk „ De Edison “ vyhrál v roce 1993 1. Národní cenu z Dax proti 3300 holubům ( 2. Internárodně proti 12880 holubům). Dědičné geny přešly i na Edisona,  jeho syn „ Lothar “  získal 9. Nat. cenu z Barcelony v roce 1999 proti 13 966 holubům a celkově to byla 32.cena Internárodně proti 28 095 holubům.

Voliéra pro chovné holuby.

 

Hvězdami 80 let byli holubi „ De Lourdes “ s 9. Internar. cenou z Lourdes, „ De Limoges “ – 59. Narodní cenou z Limoges, „ De Cahors “ s 22. Narodní cenou z Cahors a „ Urbanus “ s 23. Nár. Cenou z Perpignanu.

 

Ani toto však nebyl konec vynikajících výsledků. V roce 1993 ze  závodu Dax  Edison vyhrál 1. Nár. cenu, následován „ Ekimovem“ se 4. Nár. cenou a „ Baffim “ se 41. Nár. cenou.

Holubník pro vdovce nad garáží.

Uvnitř vdovského holubníku.

Kompletní pohled na závodní holubník

Poslední roky

 

Roger byl po celý život pošťákem. Tuhle práci dělal přes 40 let až do 31. května roku 1999. Od tohoto dne měl více volného času, který mohl věnovat svému poměrně širokému závodnímu kádru. Celkově měl v té době 85 vdovců z toho bylo 30 ročních holubů.

 

Roger stále rád závodí podle starého systému. Mladí holubi jsou pouze trénováni a čeká se až zestárnou a přijde jejich čas. Být trpělivý s dlouhotraťovmi holuby je zlaté pravidlo. Jakmile ale holubi dosáhnou tří let, začíná pro ně těžká práce, kdy jsou plně nasazováni na dlouhé tratě a až jako 6 letí nejdříve mohou být zařazeni do chovného kádru.

Závodní holubník

 

Roger má několik různých holubníků, a vždy celý jeden holubník je nakošován na stejnou trať. 1 března začíná své holuby zapařovat. Závodní holubi vychovají mladé a po druhém zahnízdění při 10 denních vajíčcích jsou holubi rozevřeni a převedeni do vdovského systému. Před každým dlouhým závodem jsou holubice ukazovány a když holubi dorazí ze závodu jsou společně se svými holubice pohromadě několik hodin.

 

První den po příletu ze závodu jsou vdovci krmeni velice lehce směsí Versele – Laga Gerry Plus I.C. Další týdenní krmivo se skládá z různých směsí jako např. ( Superstar plus I.C, Champion Plus I.C. a Versele Laga Sport Extra). Roger  má velice rád v krmení hodně kukuřice, ale žádný hrách. Můj otec vždycky říkal , kukuřice je holubí krmení a hrách zase krmení pro koně.

 

Roger konzultuje léčbu holubů s Dr. Wim Boddaertem. Na jeho doporučení používá prostředky proti trichomonázám a ornitoze a další léčebné kúry. Se zbytkem se nedělá žádná věda hodně čaje vitamínů hned několikrát během týdne.

 

Barcelona 1999

Tento závod patří asi mezi nejpamátnější v historii chovatelů z Nokere. Nejlepší Internárodní družstvo se jen tak nevidí

Montabau 1999

 

 

Gullit

Gullit

Jestliže hovoříme o hvězdě posledních let tak je to zcela určitě tento holub. Jestli se podíváme na jeho odchovy tak můžeme zcela jistě mluvit o nejvýznamnějším holubovi posledních 20 let nejen na holubníku Desmet – Matthijs ale zcela určitě i v Belgii. „  Gullit “ v roce 1999 obsadil 4. místo v Primus Interpares. Tento holub 5 x v národní konkurenci špičkově umístil Barcelonu a 5x Perpignan „ Gullit“ je vnukem „ Oud Doffertje“ od W.d. Wegena. Zajímavé na tom všem je, že se Gullit  Rogerovi absolutně nelíbil. Ne proto, že by byl nehezký v ruce, ale hlavně kvůli jeho červené barvě.

Roger říká. Abych byl upřímný bylo mi absolutně jedno na kterém závodě ho ztratím, a tak jsem ho neustále nasazoval a čím více byl Gullit nasazován tím lepších výsledků dosahoval.

 

Gullit se stal legendou a po boku Klarena, De Kapoena, Edisona, nebo De Bulteho vstoupil do historie. Jeho nejlepší syn Laudrup získal v roce 1999 4. Nár. cenu z Barcelony proti 13 966 holubům, 17. Internár. cenu z 28 095 holubů. Dalším vynikajícím synem je Petacchi – tento holub vyhrál 1. Národní cenu ze závodu San Sebastian v roce 2003 se 40 minutovým náskokem. Dalším Gullitovým synem je Red Bull se 45. Nár. cenou z Bordeaux proti více jak 8000 holubům.

V dnešní době i přes řadu zdravotních problémů stále patří mezi výborné DT chovatele v Belgii. Jak sám říka, přes zimu mě holubi nebaví a nemám ani moc chuť k nim chodit, to souvisí s mým zdravotním stavem, ale jakmile se oteplí a přijde jarní sluníčko ožiju, jako mí holubi a dostávám se zpět do svého živlu.

Roger Desmet byl mezi lety 2006 až 2008 vážně nemocen, kdy velice uvažoval o prodeji celého svého holubíku, i přes lukrativní nabídky to neudělal.

 

Toto jsou neúspěšnější potomci Gullita- tomuto holubovi je letos neuvěřitelných 21 let od roku 2008 je neplodný.

Laudrup - 4. National Barcelona 1999 proti 13 966 holubům.

Petacchi - 1. National San Sebastian 2003

Petacchi - 1. National San Sebastian 2003

Pozzato - 3. National Barcelona 2004 proti 12274 holubům

Pozzato 

3. National Barcelona 2004 proti 12274 holubům

6. International Barcelona 2004 proti 24 914 holubům.

Pozzato je vnukem Gullita a bratrem Samuela

Samuel

3. National Barcelona 2008 proti 11 484 holubům

6. International Barcelona 2008 proti 23 695 holubům.

 

 

 

 

Autor. Stefan Mertens, volně přeložil a doplnil o své poznatky Patrik Mazur.

  

Roger Desmet - Matthijs společně se svým dlouholetým přítelem Ernestem Kohutem. V pozadí můžeme vidět historii chovu umocněnou řadou vítězství.

 

 


 

Roger před svým legendárním holubníkem pojmenovaném po základním holubovi " Klarenovi"

 


 

 

Zde se rodí národní vítězové.

 


 

 


 

Roger Desmet - Matthijs a " Laudrup "  - 4.Národní vítěz Barcelony ( 1063 km ) z roku 1999 proti 13966 holubům. 

                                                         - 17. Internárodní vítěz Barcelony proti 28095 holubům

                                                          - 7. Primus Interpares

 

 

 

 


 

Základní chovný holub a vynikající závodník. Žijící legenda chovu DT v Belgii " Gullit " - 4. Primus Interpares, 5 x top Barcelona, 5 x top Perpignan

Otec :

Laudrupa - 4. National Barcelona 1999 proti 13966 holubům

Petacchi - 1. National San Sebastian 2003 ( 937 km )

Red Bull - 40. National Bordeaux proti více jak 8000 holubům

Děda:

Pozzata - 3. National Barcelona 2004 proti 12274 holubům.

Samuel - 3. National Barcelona 2008 proti 11484 holubům.

 

 

Barcelona 2013

Letošní Barcelona se konala 5.7. 2013. Holubi byli vypuštěni v pátek v 9:30 hod. První den nedolétl ani jeden z 25 382 nasazených holubů. Belgie nasadila 10 685 holubů, Roger Desmet - Matthijs, který mě nejvíce zajímal závodí v Oost - Vlaanderen, zde chovatelé nasadili 2137 holubů. Konkrétně letí v Ronse a to nasadilo 153 holubů.

První holubi se z Barcelony začali objevovat až na druhý den ve Francii a dosahovaná rychlost ukazovala na super těžkou Barcelonu. Vítězný holub dosáhl rychlosti pouhých 944,29 m/min. Jedná se o opravdu mizernou rychlost, dolet prvních holubů jsem sledoval on-line na " Pipě ", kde všichni povinně hlásili své dolétlé holuby. V tipovací soutěži, která proběhla před závodem pouze 2 % chovatelů tipovala rychlost pod 1000 m/min. Holubi do procent doletávali celý tři dny. Až v neděli byla uzavřena procenta v Belgii. První holub v Polsku byl konstatován až na 8 den.

A jak se dařilo Rogeru Desmetovi.

Roger nasadil 16 holubů v konkurenci 2137 holubů v Oost - Vlaanderen :

46 DESMET-MATTHIJS    NOKERE 16 4 1058362 1 402273108 13.20528  812.95
57 DESMET-MATTHIJS    NOKERE 16 3     2 402270208 13.43038
101 DESMET-MATTHIJS   NOKERE 16 1     3 421149209 15.03098
102 DESMET-MATTHIJS   NOKERE 16 6     4 402250908 15.03308 

V sobotu během necelých dvou hodin konstatoval hned 4 závodníky.
341 DESMET-MATTHIJS   NOKERE 16 14     5 414675410 07.16096 
386 DESMET-MATTHIJS   NOKERE 16 5     6 421147809 08.50526 
412 DESMET-MATTHIJS   NOKERE 16 12     7 414670610 10.21305 
447 DESMET-MATTHIJS   NOKERE 16 2     8 402270108 12.20454  

V neděli pak razil ještě další čtyři své závodníky. 
Celkem konstatoval v regionu Oost - Vlaanderen 8 holubů ze 16 během dvou dnů 
na vzdálenosti 1058 km. Úctyhodný výkon na starého pána.

 

 

TOPlist